Деіндустріалізацію вдасться перемогти лише енергійними заходами

09.06.2017

Високий ступень зносу основних фондів українських заводів, фінансовий голод і брак інноваційних технологій роблять загрозу деіндустріалізації більш ніж реальною. Саме тому Антикризова рада громадських організацій, УСПП наполегливо вимагали від уряду дієвих та невідкладних заходів з вирішення проблем модернізації  в промисловості. Для сучасної індустрії часто  потрібне устаткування або сировина високої якості,  які не виробляються в Україні, проте 20% ставка ввізного ПДВ стала справжнім бар’єром для розвитку багатьох підприємств та впровадження  інвестиційних проектів. Тут Кабмін пішов на компроміс: замість звільнення від сплати ПДВ при імпорті виробничого обладнання для реконструкції, модернізації чи організації нових підприємств  пропонується його розстрочка на 36 місяців. Відповідний проект за дорученням Прем’єр-міністра має розробити Мінфін, а промисловці обіцяють відслідковувати стан його виконання.

Президент УСПП Анатолій Кінах розповів, що промисловцям і підприємцям вдалося  переконати  главу уряду у необхідності зняття зайвих бар’єрів на шляху модернізації устаткування і виробництв в пришвидшеному темпі. Зокрема, учасники галузевого форуму легкої промисловості в Чернігові поставити перед  Прем’єр-міністром В.Гройсманом  питання  взагалі про звільнення від сплати ПДВ обладнання і комплектуючих, які не виробляються в Україні. За підрахунками промисловців, таке рішення значно стимулюватиме  індустрію, виробників, а для економіки країни призведе до  6-8% зростання ВВП. Поки що обіцяється розстрочка. 

«Це напрямок, в якому треба рухатись і надалі. Рішення уряду про розробку проекту розстрочки сплати ПДВ – лише перший крок, за яким має послідувати другий. Головне і далі працювати у режимі  державно-приватного партнерства, в діалозі влада-бізнес-суспільство для того, щоб створити справді відчутно якісні умови для розвитку внутрішнього ринку і підвищення нашої конкурентоспроможності на зовнішньому», – наголосив Анатолій Кінах.

За його словами, висока ставка ввізного ПДВ на обладнання змушувала бізнес та інвесторів відмовлятись від перспективних інвестиційних проектів, розширення та збільшення обсягів виробництва. Цей бар’єр, який встановлений державою для власних же промисловців, має бути усунено. Про це неодноразово заявлялось діловою громадою публічно, в перемовинах з урядовцями, також зафіксовано в пропонованій ними Антикризовій програмі спільних дій влади та бізнесу.

Нагадаємо, у квітні промислове виробництво показало чергове падіння на майже 7%.